Яким би вмілим не був рибалка, якщо снасті вибрано невірно або під рукою немає необхідних інструментів, то вся рибалка може піти коту під хвіст. Адже підібрати оснастку мало, необхідно її ще й правильно підготувати. Зокрема, це стосується фрикціону на безінерційних котушках. Зробити це буває досить складно, тому сьогодні розберемо це питання детально.

Навіщо потрібне фрикційне гальмо

Дія фрикціона в котушці дуже схожа на аналогічну в автомобілі. Цей механізм налаштовується під необхідне навантаження і, коли його отримує, починає розмотувати сітку. Як тільки навантаження слабшає, фрикціон блокує розмотування сітки, дозволяючи витягувати снасть з води. За допомогою цього досягається одразу низка моментів:

  • планомірне та ефективне підсікання риби;
  • відсутність великих навантажень на вудлищі та снасті;
  • гасіння ривків великої риби, які можуть призвести до обриву волосіні;
  • захист снасті від зачепів.

При належних навичках поводження з фрикційною безінерційною провідною, спінінговою або короповою котушкою, рибалка може безпечно для вудлища, а головне ефективно рибалити на великих глибинах порослих водоростями та розраховувати на жирний улов.

Види фрикціонів для безінерційних котушок

Для початку слід знати, яке саме гальмо встановлено в котушці. Вони бувають:

  • Передні.

Це гальмо є найшвидшим і найчастіше встановлюється на швидкісних провідних котушках. Регулювати його можна за допомогою розташованого в передній частині виробу гвинта. Варіант не дуже дорогий, але не найнадійніший і замінити його вийде лише разом зі шпулею. Один крок гвинта розрахований приблизно на 300 грамів, чого, в принципі, достатньо більшості завдань.

  • Задні.

Такий варіант вже надійніший і їм оснащують серйозні силові котушки. Знаходиться у задній частині виробу. Призначений цей фрикціон для трофейного лову, а тому крок гвинта розрахований приблизно на 500 грамів, тож ловити в прибережних водах на нього навряд чи є сенс.

  • Комбінований.

Мають обидва типи фрикціонів, що дозволяє їх використовувати більш універсально, у тому числі на фідерних котушках. Однак це також позначається на вартості та вазі такого інструменту.

Як правило, вибирають котушки виходячи з необхідної величини кроку, на яку безпосередньо впливає розмір очікуваного улову.

Налаштування фрикціона безінерціонки під максимум

Використання фрикціона та його налаштування завжди викликало масу суперечок та розбіжностей. Одні стверджують, що це неспортивно і, таким чином, суть суперництва між рибалкою та рибою втрачається, тоді як інші виставляють гальмо на інструменті до таких мінімальних значень, що воно задіюється навіть при лові невеликої риби до 400 грамів і навіть менше.

Бути участі у суперечці ми не станемо, бо кожен робить те, що йому подобається. А на захист максимального налаштування фрикціона скажемо, що воно дозволяє ефективно рибалити новачкам, не боячись втратити улов та снасть загалом.

Щоб виставити необхідні нам значення, знадобиться якийсь вантаж. Його величина залежить від міцності волосіні. Умовно, якщо ваша риштування витримує 10 кг, то варто взяти 80% від її міцності – 8 кг або близько того. Далі виконуємо таку послідовність дій:

  • чіпляємо снасті, кріпимо до них вантаж (можна зачепити за гачок);
  • ставимо вантаж на рівну поверхню на відстань у два рази більшу за довжину вудки;
  • повністю затягуємо фрикціон і відпускаємо його на одне клацання;
  • виконуємо рух, ніби підсікаємо видобуток і починаємо підмотувати волосінь під кутом 45 градусів;
  • помалу починаємо відпускати фрикціон, не зрушуючи при цьому вантаж;
  • припиняємо налаштування, як тільки гальмо спрацює і ліси почне вимотуватись.

Зробити налаштування в домашніх умовах можна точно, та й до того ж це комфортніше. Однак часто буває, що ви забули це зробити або вудку купили безпосередньо перед рибалкою. У такому випадку провести налаштування фрикціона можна зачепивши гачок за ствол дерева. Будьте обережні та не зламайте нову снасть – відпускайте регулятор, як тільки вудлище сильно вигнеться.

Регулювання під рибу

Рибалки зі стажем розуміють, як саме їм потрібно налаштовувати фрикційне гальмо для найбільш комфортної риболовлі в тих чи інших умовах. Суть така, що різна риба поводиться при клюванні дуже по-різному, тому правильно налаштувати снасті під той чи інший видобуток буває дуже важливо, якщо ви не хочете втратити його. Велика риба може почати надмірно агресивно тягнути приманку або затягнути її в чагарники, де ліси заплутається і дістати її вже неможливо.

Тому при лові особливо великих хижаків є сенс затягувати гальмо на максимум. Для невеликих особин до 2 кг налаштування не критична і можна обійтися без неї. Так що відігравайте від водойми та риби, яка в ньому водиться.

Також важливо знати анатомічні та поведінкові особливості риби. Наприклад, окунь та багато видів мирної риби мають дуже м'яку ротову порожнину, тому при різкій підсічці можуть зірватися з гачка. Жерех же при клюванні поводиться вкрай агресивно і може потягнути лісу глибоко на дно в корчі. Тому враховуйте ці моменти та отримуйте вичерпну інформацію про водойму та її мешканців.

Налаштування байтраннера

Байтраннер є не дуже поширеною опцією, проте на нові котушки встановлюється все частіше та частіше. Для спінінгових котушок він використовується рідше, тому що робить вудлище сильно важчим (вага снасті становить приблизно 500 грамів), а ось для донної риболовлі та деяких видів проводок це те, що потрібно. Байтраннер дозволяє перемикатися між роботою переднього та заднього фрикціону. Таким чином вудлище ходитиме максимально плавно, а рибалка може виважувати рибу майже годинами без ризику порвати снасть.

Під час закидання приманки досвідчені рибалки настійно рекомендують відключати байтраннер, щоб не пошкодити пальці – ліси може їх порізати. Після того як наживка опинилася у воді, вимотайте слабке місце, поставте інструмент на підставку (якщо ловите не вручну) і тільки після цього увімкніть байтранер. При підсіканні риби також слід вимкнути.

Підбиваючи підсумки, байтраннер є чудовим пристроєм для рибалок-аматорів. Правильне його використання прощає помилки, деяку неуважність, а також дозволяє встановлювати велику кількість снастей по периметру водойми.

Налаштування фрикціона на мультиплікаторі

Мультиплікаторні котушки для виведення риби дещо відрізняються конструкцією від звичайних безінерціонок. Це дуже технологічні інструменти, які мають досить комплексну систему гальм.

Щоб ловити закиданням, використовуються легкі мультиплікатори. Фрикційне гальмо тут виконане у вигляді крильчастої зірочки, яка тут служить також і регулятором. Затягнути його рекомендується повністю, після чого злегка відпустити зірочку (пари клацань буде достатньо). Підлаштовувати систему більш тонко доведеться вже в процесі риболовлі або спробувати зробити це описаним раніше за допомогою вантажу або зачепу за щось.

При налаштуванні майте на увазі, що навіть затягнутий на максимум фрикціон у мультиплікаторах віддає волосінь при меншому навантаженні, ніж зазначено в паспорті товару. Зроблено це, швидше за все, з метою безпеки, оскільки ентузіасти можуть зламати пристрій.

Цього роду гальма для котушки можна розділити на дві великі групи: Level Drag та Star Drag. Перші мають у своєму пристрої важіль, а другі – і важіль, і крильчасту зірочку.

Коректно налаштувати гальмо на мультиплікаторі дуже важливо, оскільки неправильна експлуатація системи з великою ймовірністю призведе до поломки. Якщо ви ніколи не займалися цим або не розумієте, що написано в інструкції, то краще довірити цю справу досвідченому рибалці. Важливо розуміти як повинні поводитися гальма загалом і враховувати, що в мультфільмах їхня поведінка дещо відрізняється.

Щоб відрегулювати гальмо, необхідно переключити важіль у нижнє положення, звільнивши таким чином шпулю, після чого повернути його у вихідне положення. Однак затягувати важіль у верхнє положення при максимальному навантаженні не рекомендується, бо це може призвести до поломки снасті при боротьбі з трофейною рибою.

Якщо у пристрої механізму є ще й зірочка, то її потрібно повністю повернути на себе, таким чином вивільнивши. У такому положенні крильчатки потроху калібруйте регулятор, піднімаючи важіль у робочу позицію. Затягувати важіль у верхнє положення, нагадуємо, не рекомендується.

Поради рибалкам-початківцям

Згодом ви прийдете до розуміння того, як налаштовувати фрикціон, як то кажуть, на око. Однак поки через ваші руки не пройде достатня кількість котушок, робити це необхідно суворо дотримуючись основних рекомендацій:

  1. Завжди читайте інструкцію.

Описані вище дії є актуальними для більшості котушок, але виробнику завжди видніше як налаштовувати саме його котушку. Дотримуйтесь заявлених цифр і не експериментуйте в цьому напрямку.

  1. Збирайте відповідні один одному снасті.

Вудилище і волосінь неодмінно мають бути рівними класу котушки. Підбирайте всі снасті відповідно до їх призначення і не нехтуйте жодним елементом оснастки, тому що від цього залежить не тільки те, чи дістанете ви улов, але також і збереження фрикціона.

  1. Вибирайте лише якісні котушки.

Пристрій фрикційного гальма досить складний, а забезпечення його надійності потребує досить серйозних технологій. Забезпечити це можуть лише відомі бренди та спеціалізовані магазини рибальських товарів, такі як Condor Fishing. Адже продавець, який тільки відповідає репутацією, зацікавлений забезпечити дійсно гарну якість снасті.

  1. Не забувайте про можливість налаштування під час риболовлі.

Якщо в процесі риболовлі ви зрозуміли, що налаштували оснащення не зовсім коректно, то не соромтеся робити це прямо по ходу процесу.

  1. Не затягуйте гальмо під максимум.

Так, деякі виробники встановлюють на свої котушки так званий «захист від дурня», обмежуючи максимальне затягування, проте далеко не всі й не завжди. Тож не відчувайте долю і контролюйте положення важеля.

  1. Відпускайте фрикціон після риболовлі.

Немає сенсу тримати фрикціон затягнутим після риболовлі. Це шкодить снасті. Так що не лінуйтеся та відпускайте його у вільне становище – витратите час і налаштуйте наступного разу заново.

Також намагайтеся максимально безпечно транспортувати котушку та берегти її від усіляких падінь та пошкоджень – механізм цього не любить.

Правильне та акуратне застосування фрикційного гальма на котушці не тільки значно покращить ваш рибальський досвід, але також збереже ваші снасті в цілості та безпеці.