Рибалка поряд із полюванням є найдавнішим промислом. Людина почала займатися виготовленням різних пристосувань для лову риби, як тільки почала відчувати себе Homo sapiens. Сьогодні похід на рибалку для більшості людей – це чудовий спосіб відпочити, розслабитися, провести час у єднанні із природою.
Успішний лов буде лише якщо правильно підібрати снасті, найважливішою складовою яких є котушка. Залежно від місця та способу лову, виду риби використовують котушку коропову, фідерну, поплавцеву та інші види пристосування. Багато досвідчених і ще тільки початківців рибалки віддаю перевагу спінінгу.
Види котушок на спінінг
Цей вид рибальського пристосування є спеціальним пристроєм у вигляді котушки з ручкою, що входить у загальну систему снастей. Встановлюється котушка на вудлище, що використовується для:
- зберігання та змотування волосіні;
- закидання оснастки з приманкою у водойму;
- виведення риби, що попалася на гачок.
Для виготовлення деталей може використовуватись метал, кераміка, різні види пластмас та інші матеріали. Місткість шпулі (барабану), залежно від розміру, становить 30-400 метрів волосіні. У всьому різноманітті видів і моделей спінінгових котушок, що поставляються виробниками на сучасний ринок, іноді складно розібратися навіть досвідченим рибалкам, не кажучи про рибалок-дебютантів. Останнім для початку слід навчитися відрізняти спінінгову котушку від тролінгової, коропової, фідерної тощо.
Щоб грамотно підійти до вибору котушки для спінінга, спочатку треба розібратися у пропонованих ринком видах цієї рибальської атрибутики. Сьогодні в сегменті спінінгових пристроїв пропонуються три типи котушок, що відрізняються типорозмірами, конструктивними особливостями, вагою, іншими характеристиками. Пристосування цієї категорії бувають:
- безінерційними;
- інерційними;
- мультиплікаторними.
Найпопулярнішими у наших спінінгістів є безінерційні котушки. Такої прихильності вони заслужили завдяки їх універсальності. Вони надають можливості здійснювати лов і на важкі джигові приманки, і на їх мініатюрні аналоги. Такі снасті дозволяють з однаковим успіхом ловити рибу на різноманітні насадки, використовувати різні методики.
Менш популярним, але такими, що все ще використовуються є інерційний різновид снастей. Їх можна знайти в колекції тих, хто вважає за краще ловити на джигові приманки, покладатися на можливість відчуття клювання на чутливість своїх пальців.
Мультиплікаторні моделі мають вузьку спеціалізацію. Вони незамінні при лові на дуже важкі джиг-приманки, глибоководні воблери, габаритні джеріки із застосуванням тролінгового методу лову. Тому їм немає альтернативи при морській лові. Відмінним вибором стануть мультиплікаторні котушки й для облову інших видів водойм з використанням блешні пількер, що коливається.
Визначившись із вибором виду котушки, можна переходити до вивчення її параметрів у деталях. Перше, на що звертає увагу практично кожен майбутній власник снасті, це її ціна. Природно, що ціна та якість перебувають у прямій залежності. Але це не означає, що одразу треба відкидати бюджетні варіанти. На відміну від моделей, які мають дуже низьку вартість, вироби з бюджетного сектора цілком придатні для успішної активної риболовлі.
Зазвичай любителі обирають бюджетне оснащення у ролі основного, а професіонали – як дублююче спорядження.Що стосується котушок початкового рівня, вони знаходять своє застосування у дебютантів, як тренажер. Вони допомагають їм розвивати та відточувати рибальські навички. Також дешеві моделі купують ті, для кого рибалка є епізодичним проведенням часу. Для шанувальників серйозної риболовлі вони виявляться абсолютно марними, оскільки будь-яке серйозне навантаження виведе котушку з ладу.
Але враховувати треба не тільки вартість котушки для спінінга, а й цілий ряд властивих їй характеристик. Насамперед йдеться про практичність оснащення. Вона має бути придатною для:
- роботи з жилками різного перерізу;
- виведення габаритних мешканців підводного світу;
- забезпечення можливості здійснювати закидання приманки на далекі відстані, а також до брівок - улюбленого місця пошуку проживання трофеями великих розмірів.
У парі з практичністю та функціональністю у хорошій котушці йде надійність. Якісний виріб повинен мати невелику вагу, мати м'який, легкий хід, бути оснащеним комплектуючими, що відрізняються високим рівнем міцності.
7 важливих параметрів спінінгових котушок
Основними показниками пристосування для спінінга, які треба обов'язково враховувати при його виборі, є розмір, маса, лісомісткість та лісоукладач, підшипникова та фрикційна система, передавальне число. Чому важливі саме ці характеристики і йтиметься далі.
Розмір котушки
Цей показник впливає на габарити снасті, силові параметри шпулі. Знайти його можна на упаковці виробу та на самій котушці. Розмір вказується у тисячах відповідно до таблиці типорозмірів, розроблених компанією Шимано (Японія). Сьогодні вони використовуються виробниками цього виду продукції в усьому світі.
Для лову невеликої риби у вітчизняних водоймах з використанням невеликих за вагою та габаритами приманок відмінним вибором стане спінінгова котушка типорозміру 1000-2500. Моделі 3000-5000 - це зручний варіант для приманки середньої й важкої ваги. Шпулі розміром 4000+ у спінінговому лові використовують рідко. Вони зазвичай знаходять застосування для морського лову та карпфішингу, належать до категорії коропових котушок.
Місткість волосіні
Як і типорозмір, цей показник вказується на самій шпулі та її упаковці. Він показує, скільки шнура (волосіні) різного перерізу може поміститися на котушці. Типорозмір та місткість волосіні мають досить тісний зв'язок. Знати останній показник дуже важливо, оскільки, наприклад, для ультралайтової риболовлі із застосуванням волосіні найменшого діаметра нема потреби купувати габаритні котушки. А на велику рибу потрібні товсті шнури, що спричиняє необхідність використання шпулі великих розмірів.
Маса котушки
На вагу пристосування безпосередньо впливають його габарити. Чи не останню роль тут грає і матеріал виготовлення. Тому популярні бренди, бажаючи знизити вагу котушок, найчастіше виготовляють їх з легких (не на шкоду міцності) матеріалів типу титан, полімерні сплави, алюміній. Але сподіватися на малу вагу потужних шпуль для спінінга все одно не варто. Адже силові механізми у якісних виробах мають бути масивними. Отже, і вся конструкція не може бути легкою.
Підшипникова система
Ступінь м'якості ходу котушки, недопущення виникнення люфтів, термін експлуатації котушки великою мірою залежить від системи підшипників, що використовується в шпулі. Але тут грає роль не стільки кількість кулькових підшипників, скільки їх грамотна розстановка.
Основне навантаження покладається на пристрої в ролику лісоукладача та на центральній осі виробу. Від їхньої якості залежить збереження всього механізму, м'якість його ходу. У ряді моделей є й інші підшипники, але визначальної ролі у забезпеченні спінінгових котушок згаданих характеристик вони не відіграють.
Фрикційна система
Одним з дуже важливих елементів шпуль для спінінга є фрикційне гальмо. Основна функція фрикціону - стравлювання волосіні в процесі виведення великої рибини, що попалася на гачок, вага якої значно перевищує показники навантаження снасті на розрив. Встановлюватись фрикційна система може на передній або задній частині котушки.
У першому варіанті фрикціон відрізнятиметься чутливістю та компактністю, але з ним досить складно працювати (особливо у немаючих досвіду використання котушки з переднім розміщенням фрикційної системи). Використовувати задній фрикціон набагато комфортніше, але треба бути готовим, що налаштування буде неточним, а сама котушка важкою.
Укладач волосіні
Ще одним елементом низки моделей сучасних шпуль є укладач волосіні з лаштунками або гвинтом. Обидві системи виконують свою функцію однаково добре, якщо правильно ними користуватися.
Передатне число
Сьомим важливим параметром, на який слід обов'язково звертати увагу при виборі спінінгової котушки, є кількість її обертань за один оберт ручки. Називається це передатним числом. Відповідно до цього показника всі моделі шпуль поділяються на три основні категорії:
- з високим потенціалом за показником 1:4.0 або 1:4.7;
- високошвидкісні – 1:6, 1:7.2 (зазвичай встановлюються на надлегких вудилищах ультралайт);
- універсальні – в діапазоні 1:5.0-1:5.5.
Використовуючи отриману інформацію, тепер кожен, навіть рибалка-початківець зможе розібратися в різноманітті варіантів представлених на ринку спінінгових котушок і вибрати відповідний для себе варіант. Єдине, про що хотілося б ще сказати на завершення – звертати увагу треба також на виробника та продавця.
Великий вибір виробів даного типу у різній ціновій категорії представлений у спеціалізованому онлайн-магазині Condor fishing. Ми пропонуємо тільки сертифіковану продукцію споживачів виробників Viva, Zegna, Big Horn, Kingcobra, Exalto та інших не менш відомих брендів, що користуються довірою. Замовлення з доставкою по Україні можна зробити онлайн на цьому сайті. Ми працюємо з роздрібними та оптовими клієнтами. На кожний продукт надається гарантія компанії.
Якщо вам потрібна консультація або ви хочете отримати професійні відповіді на запитання, скористайтесь безкоштовною послугою «Зворотний дзвінок».