Наскільки рибальська сфера цікава, настільки вона складна та багатогранна, адже стільки нюансів впливають на успішний улов. Приказка, що диявол криється в деталях, дуже актуальна для рибальського промислу, адже якщо виконувати правильно і послідовно 95% процесів, але не дотриматись якоїсь маленької дрібниці, це може призвести до невдачі.

Спосіб лову риби належить до обов'язкових до ознайомлення речей для просунутого рибалки. Так, безумовно, іноді можна зловити велику рибину на нерухому вудку, проте найчастіше тип і розмір риби залежить від принади й способу її подачі.

Сьогодні ми постараємося якомога ширше охопити всі способи риболовлі та дати вам загальне розуміння процесу. Майте на увазі, що цієї статті недостатньо, щоб досконало вивчити кожен з методів, проте вона безумовно допоможе вам зрозуміти основи та вибрати напрямок подальшого розвитку.

Літня пасивна рибалка

Під літньою рибалкою мається на увазі лов риби в теплу пору року у відкритій воді (не в лунці). Пасивним називається процес, у якому відбувається закидання принади й очікування клювання. Однак це зовсім не означає, що такий лов простий. Так, він менш енерговитратний ніж активний, але все одно тут є маса нюансів, яких обов'язково дотримуватись.

Нюанси ці полягають у варіативності оснащення, кожен з яких вимагає правильного використання рибалкою та розумного застосування щодо цілей лову. До того ж деякі снасті можуть бути як пасивними, так і мати елементи активного використання.

Обладнання для поплавця

Рибалка поплавцевою оснасткою в початковій своїй формі є найдоступнішою і найпростішою. Все що вам знадобиться - це палиця, волосінь, пару грузил і якийсь поплавець, а принада знайдеться без проблем, адже в її якості можна використовувати хліб, крупи, тісто, кукурудзу, горох, дощових хробаків тощо. Навіть на просту горіхову палицю без котушки цілком реально виловити не тільки невеликого карася, але й здоровенного коропа, що вже казати, якщо ви запасетеся топовими снастями.

Ловити таким чином рекомендується в прибережній рослинності якомога ближче до дна (приблизно 20 см від нього), хоча тут багато залежить від риби, яка мешкає у вашій водоймі й можливо слід тримати принаду вище. Як тільки поплавець різко потонув або його потягло убік – підсікайте та діставайте улов.

Для риболовлі за допомогою поплавцевого оснащення використовуються такі види обладнання:

  • Махова вудка.

Класична вудка, яка використовується повсюдно. Має гнучкий (або не дуже) бланк, до кінця якого кріпиться волосінь або шнур. Назва інструменту має на увазі, що їм доведеться як слід помахати, тому він повинен бути не надто довгим і в міру легким. Щоб підсікати й витягувати рибу, доведеться орудувати виключно самим вудлищем. Сам процес хоч і вимагає певної вправності, але досить швидко освоюється.

  • Болонська снасть.

За своєю суттю та ж махова вудка, тільки з котушкою і всіма елементами, що з цього випливають. Може мати телескопічний корпус і досягати дуже вражаючої довжини. При належній вправності таким вудлищем можна обловлювати великі ділянки водойми й навіть ловити у проводку.

  • Штекерна вудка.

У принципі, застосовуватися як штекерна може будь-яка вудка. Сенс її використання у лові риби у чітко позначеному місці. Для цього навіть не потрібно закидати поплавець - він просто поміщається у воду вертикально. Особливість саме штекерної вудки в її довжині, бо для лову в потрібній точці водоймищ потрібно досить протяжне вудлище. Таким чином, деякі екземпляри штекерних інструментів сягають 20 метрів і навіть більше. Зрозуміло, їхня конструкція телескопічна, так що транспортувати вудку буде не складніше, ніж махову.

  • Матчеве вудлище.

Матчеве оснащення допомагає обловлювати дуже широкі акваторії та виконувати закидання аж до 50 метрів. Котушка тут є безінерційною, а тому рибалка може досить просто регулювати довжину закидання, глибину лову, швидкість проведення та інші аспекти процесу. Зазвичай такі вудки невеликі (оскільки довжина тут ролі не грає), але дуже міцні й мають зручний хват.

Чим більше у рибалки різних вудок, тим комфортніше йому буде під час риболовлі та тим ширші можливості для забезпечення гарного улову.

Донні снасті

Донні снасті використовують рибалки, які прагнуть не до динамічності риболовлі та багатого улову, а до упіймання трофейних особин. Виходить так не завжди, проте з більшою ймовірністю велика риба чекає на вас саме там. Звичайно, все залежить від типу водойми, сезону та інших факторів, тому мало застосувати донну снасть не дивлячись і сподіватися, що щось велике на неї клюне.

Для цього типу риболовлі використовуються такі снасті:

  • Закидушка.

Простий спосіб лову. На волосінь кріпляться повідці з гачками та грузилом. З одного кінця закидушки чіпляється дуже важкий відвантажень, а інший намотується на мотовило. Бо повідців буде кілька, то рекомендується оснастити їх різною принадою, починаючи від кукурудзи та перлівки, закінчуючи черв'яками та живцем.

  • Донка з вудлищем.

Береться звичайнісінька вудка, гарне грузило, на гачки насаджується принада і все це вирушає у воду. Сидіти з вудлищем у руках при цьому зовсім не обов'язково, тому що ніяких дій від вас не потрібно. Зазвичай вудилище кріплять на підставку й оснащують якимсь сигналізатором клювання (електронним або механічним). Таким чином можна розставити багато вуд по периметру водойми.

  • Фідерний лов.

Концептуально фідерний лов відрізняється від звичайної наявністю так званого фідера, тобто годівниці. Ця годівниця здатна поступово розпорошувати у воду різні підгодовування, різноманітність яких просто величезна. Для лову фідера потрібно добре знати водойму і звички риби, на яку ви полюєте.

Компонуючи всі ці варіанти лову, ви можете перетворити свою рибалку на дуже цікаву і динамічну пригоду.

Важливі елементи оснащення

Снасті можуть бути одні й ті самі, а ось елементи, з яких вони складаються, дуже різні, що безпосередньо впливатиме на методику та ефективність риболовлі.

  • Пружина. Простий і цікавий аксесуар, що є спіралеподібним циліндром, з гачками по колу, в який набивається підгодовування.
  • Сітка. Доступна фідерна снасть, у яку набивається корм. Його суміш залежить від величини пазів сітки.
  • Пробка. Хитра снасть для донного лову. У звичайну пластикову пробку поміщають гачок і заповнюють його в'язким підгодовуванням. Риба впивається у частування і в результаті самопідсікається.
  • Макушатник. Великий шматок макухи кріпиться на пластину. Сюди ж чіпляються гачки. Жменька поступово розчиняється у воді й приваблює рибу з усього водоймища, яка в результаті знаходить об'єкт інтересу.

Практично всі з них можна спорудити самостійно, хоча і в магазинах стоять вони не так, щоб багато.

Ловля за допомогою літніх жерлиць

Жерлиця є живцевою снастю, на яку ловлять щуку та інших підводних хижаків. Це самостійне оснащення не вимагає від рибалки жодних дій, окрім як помістити її у воду та швидко реагувати на клювання (риба просто може перекусити шнур та спливти).

Основу конструкції складає монофільний шнур або волосінь, що закріплюється на мотовилі. Принада ж споряджається гарним грузилом. Іноді таку снасть встановлюють біля берега, іноді підвішують над водою, а іноді просто поміщають у воду на мотовило, що плаває. Цікавими варіантами жерлиць є спеціальні гуртки, які тримають принаду на воді, а під час клювання перевертаються, змінюючи свій колір, сигналізуючи таким чином про улов. Використовувати жерлицю вийде, очевидно, лише у стоячій воді або у водоймі з мінімальною течією.

Активний лов риби

Якщо в пасивній риболовлі дії людини в основному обмежуються підготовкою снасті, її закиданням та подальшим вивуджуванням, то в активному лові необхідна безпосередня участь рибалки. Тут потрібно постійно виконувати різноманітні рухи, проводки, ривки, щоб привернути увагу риби.

Для такого типу риболовлі переважно використовується спінінг – надійне вудлище, що дозволяє контролювати положення поплавця, глибину та швидкість принади у воді тощо. Як наживки в переважній більшості випадків при цьому виступають різноманітні штучні насадки: блешні, воблери, балансири, блешні, силіконові принади та т.п.

Зрозуміло, такі зусилля рибалка докладає не просто так, адже саме за активного лову є шанс зловити трофейний екземпляр хижака. Суть у тому, що велика риба охоче реагує на великих мальків. При пасивному лові вони просто висітимуть на волосіні й рибка нізащо не повірить, що це їстівно. Зате якщо принада демонструватиме яскраву виставу, правдоподібно прикидаючись одним зі знайомих хижакам мальків або просто бідною пораненою рибкою, то умовна щука чи окунь не будуть розбиратися з чим мають справу, а поспішають проковтнути насадку, поки вона від них не втекла.

Типів різноманітних ривків існує досить багато:

  • рівномірне проведення:
  • ривкове;
  • ступінчасте;
  • джиг тощо

Деякі воблери та блешні підходять для здійснення якоїсь однієї проводки, а деякі – різних. Вивчати ці моменти слід перед купівлею принади, доповнюючи та вносячи різноманітність у свій комплект наживок.

Особливості риболовлі з човна

Човен для риболовлі – дуже корисна річ. Він допомагає переміщатися по всій водоймі в пошуках уловистих місць, ловлячи таким чином весь периметр ставка або річки. Також з його допомогою можливий зручний лов проводкою. А ще рибалити з човна можна практично будь-якою вудкою або спінінгом, адже ви знаходитесь безпосередньо над водоймою, що дає широкі можливості для рибалок.

Також за допомогою човна вам зручно обслуговуватиме розставлені тут і там снасті: донки, жерлиці, гумки тощо. Та й підгодовування риби по всій водоймі проводити набагато зручніше саме з судна. Зрештою, плавати на човні приємно та здорово.

Зимова риболовля

Рибалка взимку дещо відрізняється від аналогічного процесу в теплу пору року і для її ефективності вам знадобляться спеціальні снасті для зимової риболовлі й трохи нові знання.

Чи можна сказати, що ловити рибу взимку складніше? Це як подивитись. Річ у тому, що замерзла водойма дає одну дуже важливу перевагу, а саме - зручний доступ до будь-якої його частини без човна. Так, щоб пробурити лунку, доведеться попрацювати, проте з досвідом робити це буде все простіше та швидше. Хоча залежно від товщини льоду орудувати льодобуром буває дуже енерговитратно і десяток зроблених отворів може стомити будь-кого. До того ж вода в них постійно підмерзає і доводиться освіжати лунки кригорубом.

Також значним мінусом зимової риболовлі є низька активність риби, тому ловити пасивними методами не завжди ефективно.Вам доведеться добре підгодувати місце гарним кормом, а також професійно грати принадою в нижніх шарах водойми.

Для риболовлі в лунці використовуються спеціальні зимові вудки, які називаються кивковими. Це невеликі вудилища з досить щільним міцним бланком. Бо поплавок тут вдасться використовувати далеко не завжди, роль сигналізатора виконує сторожок (кивок). Він зазвичай кріпиться безпосередньо до лісу і сповістить рибалки про клювання.

У процесі лову рибалці потрібно активно грати вудлищем, роблячи ривкові рухи, а також робити проводку зверху-вниз. У момент клювання необхідно повільно і поступово витягувати волосінь руками, намагаючись зберігати її натяг.

Щодо приманок для зимової риболовлі, то найбільш поширені такі:

  • Мормишка.

Рачок-мормиш є основною стравою мешканців водойм у зимову пору року. З його допомогою можна зловити як мирну рибу, так і хижу, причому будь-яких розмірів. Дуже гарна снасть для перевірки водоймища, якщо ви на ньому вперше.

  • Блешня.

Зимові блешня очевидно не такі ж, як і літні, тому що проводка тут, м'яко кажучи, обмежена. Ці вироби мають цікаву вертикальну гру, різко або плавно опускаючись на дно.

  • Балансир.

Балансир є імітацією малька. Це досить технологічна снасть, тому що завдяки будові принада завжди знаходиться в правильному горизонтальному положенні й дуже природно поводиться у воді при правильному відвантаженні та маніпуляціях рибалки.

Також дедалі поширенішими стають жерлиці для зимової риболовлі. Адже і справді, тонка лунка і місця для установки - ідеальні умови для цієї снасті. Крім, власне, практичного призначення вони ще й закривають лунки від морозу, так що рибалці не доведеться бігати кожні пів години й оновлювати отвори, зайвий раз лякаючи й рибу.

Тепер ви знаєте трохи більше про основні типи та методи риболовлі. Майте на увазі, що в риболовлі кількість інформації можна назвати незбагненним, тому що знати все не може ніхто - риба і природа постійно підносять сюрпризи. Бажаємо вам приємного відпочинку та гарного улову!