Цікаво, а як людина додумалася до того, щоб ловити рибу на гачок із принадою? І що не менш цікаво, якою була перша наживка? Навряд чи ми колись дізнаємося про це. Однак достатньо і того, що весь досвід предків передався нам і тепер людство має безліч знань, які допомагають отримувати добрий улов.
Ця стаття є вичерпним лікнепом, в якому ви зможете дізнатися про всі популярні принади та вивчити їх застосування. Рекомендуємо додати цю сторінку до закладок, адже вам, напевно, доведеться до неї ще не раз повернутися.
Загальні рекомендації щодо вибору принади
Найпершою й очевиднішою порадою при виборі принади є визначення кормової бази риби. Мирні жителі водойм люблять крупицю, хлібців і черв'ячків, тоді як хижаки не нехтують можливістю з'їсти собі подібних, тому для їх упіймання використовується живець або різні штучні воблери, блешні кастмайстри, цикади тощо. Деякі зі штучних принад можна знайти в магазині, а деякі - зробити самому, проте в такому разі дуже маленький шанс отримати необхідну гру. До того ж стоять вони не так, щоб дуже багато, щоб заощаджувати.
Щоб підібрати ту саму принаду, яка б забезпечила хороший улов, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій.
- Дізнайтеся у рибалок, які мають досвід риболовлі на конкретній водоймі, на що вони ловили.
При цьому повторювати за ними вам зовсім не обов'язково. Просто таким чином ви отримаєте цінну інформацію про водойму та зможете її використовувати різним шляхом. Насамперед це заощадить ваш час.
- Вивчіть звички риби в той чи інший період.
Особливо стосується нересту, коли зловити рибу навіть на найвдалішу принаду практично неможливо. Та й закон часто забороняє рибалку в цей період у багатьох водоймах.
- Щільність консистенції принади.
Залежно від течії необхідно використовувати різні принади. Так, якщо потік у річці стрімкий, то м'яка насадка буде швидко змита водою і постійно її змінювати не має жодного сенсу.
- Не використовуйте однакову принаду та підгодовування.
Сутність така, що наживка повинна відрізнятися від підгодовування, інакше риба наїсться умовного хліба, і на в'язаний на гак м'якуш реагувати не стане. Так що популярна хлібна коропова принада актуальна лише при використанні відмінного від неї прикорму.
- Не уникайте товарів у магазині.
Навіть здавалося б звичайні харчові принади з магазину можуть якісно відрізнятися від домашніх заготовок на краще. Суть така, що виробники використовують різні ароматизатори та ущільнювачі, які допомагають насадці не тільки впевненіше триматися на снасті, але й краще привертають увагу риби. Та й черв'яків накопати самостійно виходить не завжди.
Знання цих основ заощадить вам багато часу і допоможе уникнути незручностей при риболовлі.
Насадки рослинного походження
Тепер перейдемо до більш конкретного розбору принад та їх застосування та почнемо з рослинних насадок. В основному на них ловиться мирна риба, хоча часто і деякі хижаки цілком не проти поласувати рослинним кормом.
- Хліб.
Хліб усьому голова. І риба з цим не сперечається. Найпопулярніша і найдоступніша принада, яку можна носити із собою в необмеженій кількості й навіть самому іноді під'їдати. Використовується хліб у різних видах: як зім'ятий м'якуш, цільними шматками, у хлібних кірках, ущільнений олією тощо.
Найчастіше використовується житній хліб - він і щільніший і, за ідеєю, ароматніший. До речі, що стосується ароматизаторів, то можна застосовувати як магазинні засоби, так і ті, що є в кожному будинку. Це може бути нерафінована олія, какао, аніс, різні трав'яні настоянки, які мають різкий запах. Дивіться не перестарайтеся!
- Тісто.
Тісто має велику перевагу над хлібом у тому, що не розвалюється і добре тримає форму, тому його дуже зручно нанизувати на гачок і можна не боятися змиву. До того ж на тісто добре наносити різноманітні ароматизатори – вони не розвалюють щільну структуру. Тісто може бути як прісним, так і замішаним з яйцем і рослинною олією – так воно менше промокатиме.
- Бовтанка.
Якщо ви хочете зоригінальничати, то можна зробити бовтанку. Для цього просто замішайте борошно з водою в консистенції, необхідної для отримання липкої в'язкої маси. За допомогою підручних інструментів (палички або зубочистки) намотайте її на гачок. Не зовсім зручно, зате в деяких випадках дуже дієво. Найкраще тісто ляже на суху снасть.
- Макаронні вироби.
Невеликі макаронини відмінно підійдуть для риболовлі. Зваріть їх до стану al dente і запропонуйте покуштувати рибі – вона має зацікавитись. Щоб наживка не звалювалася з гака, можна закріпити її іншими принадами, наприклад, горохом або тим же тестом.
- Злакові зерна.
Зерна жита або вівса запарюються, настоюються приблизно добу, після чого їх можна використовувати при риболовлі. Якщо з вечора забули залити окропом, то допустимо трохи підварити крупу або засипати її в гарячий термос. Підійде такий варіант як для прикорму, так і безпосередньо для лову.
- Перловка.
Ідеальна принада для новачка, тому що насаджується просто, не зісковзує з гачка, а її кількість по суті не обмежена. Також можна як зварити, так і швидко запарити вже на місці. Як підгодовування показує себе непогано, оскільки сама по собі велика, але досить легка, тому довго плаває в товщі води.
- Горох.
Також дуже зручна та доступна принада, яка продається у готовому вигляді в будь-якому магазині. Проблема горошку може полягати лише в тому, що вгадати з його консистенцією досить складно: він занадто м'який і тому розвалюється, то занадто твердий, через що ламається навпіл.
- Кукурудза.
Можна варити самому або взяти консервовану. Також дуже зручна принада, хоча часто буває зіскакує з гака, так що потрібно приловчитися її проколювати особливим чином. Для прикорму не підходить, тому що дуже важка і з цією метою використовують більше мамалигу – кукурудзяну кашу.
- Картопля.
Вкрай екзотичний варіант, проте багато рибалок стверджують, що на картоплю можна зловити великих екземплярів коропа і карася. Молода картопля (стара має пухку структуру) відварюється і ріжеться шматочками розміром з квасолю. Добре вбирає різноманітні ароматизатори.
- Морква.
Відварена морква теж приверне увагу риби. Завдяки яскравому кольору принади ловити на неї можна навіть у дуже каламутній воді. Ріжте насадку на зручні прямокутники, що відповідають розміру очікуваної здобичі.
- Фрукти та ягоди.
Смородина, суниця, чорниця і навіть шматочки яблук, груш і не лише. Хто знає, може сьогодні рибі хочеться солоденького? До речі, яблука та диня чудово підходять під використання ароматизаторів.
- Макуха.
Свіжа макуха є дуже популярною та ефективною допоміжною принадою. Справа тут у двох речах: ароматі та шлейфі з мікрочастинок, який вона за собою залишає. Щоб застосовувати макуху, вам знадобиться макушатник – спеціальна снасть для використання цієї принади. На макушатнику зазвичай є кілька гачків, на які вішається основна наживка. Коропові просто обожнюють макуху і з радістю прийдуть подивитися, чим це тут так пахне.
- Бойл.
Бойлом називають ароматизовану підфарбовану кульку, яка насаджується на гак. Вона може бути виконана з різних матеріалів: пресованої крупи, макухи, борошна тощо. Якщо руки у вас, як то кажуть, золоті, то можете спробувати виготовити цю принаду в домашніх умовах самостійно або попросити дружину/чоловіка. Якщо ж вам цим займатися ліньки, то візьміть готові в магазинах, але врахуйте, що коштують вони чимало.
Більшість із цих приманок дуже доступні, носити їх можна з собою в практично необмежених кількостях, тому завжди майте про запас всі їхні різновиди й можете навіть використовувати одночасно на різних гачках.
Наживки тваринного походження
Хижа риба завжди є більш бажаним уловом, хоча б через свій розмір. Хоча іноді живою принадою не проти поласувати й мирні рибки, кормовою базою яких є комахи та черв'яки.
Отже, які принади можна віднести до нерослинних.
- Опариш.
Опариша дуже люблять і поважають рибалки за його ефективність та простоту використання, як і риба, яка теж цілком тепло ставиться до даної страви. Самостійне розведення опаришів – не найприємніший захід. Для цього потрібно створити умови, щоби личинка м'ясної мухи відклала яйця. Тобто залишити на вулиці шматок м'яса чи риби. Потім цю кладку потрібно помістити в герметичну місткість і тепле темне місце і діставати личинки в міру їх дозрівання. Вся ця справа супроводжується відповідним запахом, тому куди простіше піти й взяти опаришів у рибальський магазин. Хоча не у всіх торгових крамницях вони бувають у постійній наявності.
- Дощовий хробак.
Улюблена принада мільйонів рибалок по всьому світу. Тонкий, довгий, щільний ідеальний для нанизування на гачок! Таку наживку любить і мирна, і хижа риба, тому лов на хробака як та лотерея – ніколи не знаєш, що тобі трапиться і якого розміру воно буде. Та й возитися з гнилим м'ясом вам не потрібно, адже виповзні водяться під будь-яким каменем, а після дощу їх складніше не знайти, ніж знайти.
Варто лише відзначити, що дощові хробаки живуть лише в сирій землі, тому, якщо дощу давненько не було, то облаштувати садок можна самостійно: просто покладіть на землю великий камінь або поліно і добре поливайте це місце водою – вдячні хробаки самі приповзатимуть сюди, бажаючи скласти вам компанію на наступній риболовлі. У крайньому разі накопати їх часто можна біля берега водоймища, де рівень ґрунтових вод вище та хробаків живе побільше.
- Гнойовий хробак.
Зі зрозумілих причин видобувати даного персонажа є не найприємнішим на світі заняттям, проте ефективність з лишком компенсує всі ваші незручності: висока рухливість, привабливе смугасте забарвлення, сильно пахучий фермент, який виділяється в момент стресу, робить його дуже цінною принадою. Проблемою в цьому випадку є термін життя гнойовика - на відміну від виповзня йому мало просто знаходиться у вологому середовищі, а в нерухомому стані під водою він відразу втрачає всі свої унікальні переваги. Рішення: оскільки носити з собою в кишені гній ідея виразно нижча за середню, додайте в ґрунт, в якому хробак транспортується, чайної заварки. Це продовжить його активне життя.
- Личинки жуків.
Усілякі личинки є дуже ласим частуванням для багатьох видів риб. Однак знайти їх у магазинах буває непросто, а самостійно – і того важче. Найкраще місце для пошуку – гнили стовбури дерев, особливо місця під корою. Там ви знайдете личинки короїда, златки, вусана та інших комах. Хапайте все, що бачите!
- Ручейник.
Личинки ручейника є хорошим варіантом принади для риболовлі ще й тому, що це сама що не є кормова база майже будь-якої риби. Знайти в магазині їх практично нереально, так що цінну наживку доведеться шукати самому в прибережній стоячій воді, знімаючи верхній шар мулу і мушель. Перед тим, як насадити шитика на гачок, не забудьте очистити його від панцира.
- Мотиль.
Риба неймовірно любить мотиля, навіть попри те, що він досить швидко перестає рухатися під водою. Причому будь-якої пори року він неодмінно приверне увагу підводних мешканців. Насаджувати мотиля на гачок слід по кілька штук, один за одним. Знайти цей скарб можна у прибережному мулі. Досвідчені рибалки використовують ситечко: зачерпують масу з дна та промивають її у пошуках мотиля.
- Різні комахи.
Риби люблять не лише хробаків, а й жучків. Однак не всі жуки однаково корисні! Варто вибирати тих, чия хітинова броня не така тверда, щоб рибка не відмовилася від частування. Хоча якщо ви націлені виключно на хижаків, то не звертайте увагу на цю пораду і сміливо насаджуйте на гак навіть коників і сарану.
- Метелики.
Метелики є досить популярною принадою як для хижаків, так і для мирних риб. Мешканці водойм неодмінно дізнаються знайоме їм забарвлення крил і накинуться на закуску. Тому, якщо вам не шкода цих прекрасних крилатих створінь, спробуйте ловити на них на наступній риболовлі.
- Мормиш.
Мормиш - це маленький рачок, який водиться в прісних водоймах. Є він практично скрізь і зловити його нескладно: просто опустіть ялинкову гілку у воду, притрусивши її мукою для вірності. Через кілька годин рачки неодмінно прийдуть на влаштований вами бенкет, після чого гілку можна діставати й витягувати гостей, що потрапили в неї.
- Живець.
Ловля на живця є досить ефективною, якщо знати кормову базу риби, а також розуміти, кого ви хочете зловити й чи мешкає він у водоймі загалом. Чим більший живець, тим більший на вас чекає трофей. Як принада може виступати мальок будь-якої риби, пуголовок, павук, гусениця тощо.
Як бачите, більшість представлених тут принад можна знайти безпосередньо на водоймі, що логічно, адже не дарма риба там живе і чимось вона постійно харчується. Тому, якщо вам до цього здавалося, що рибалка – це розмірене сидіння з вудкою або спінінгом перед водоймою, то описана вище інформація щодо способів видобутку принади мала вас у цьому переконати.
Штучні принади
Штучні принади є багаторазовими аксесуарами, на які можна ловити різну рибу. Особливостями цих виробів є різноманітність. Кожна снасть має власну форму, розмір, забарвлення, призначення, а також по-різному поводиться у водоймі, тому зібрати гарну колекцію штучних наживок – честь для кожного рибалки.
Тяжка довгаста принада, призначена для глибоководної риболовлі. Особливістю снасті є те, що ловити нею можна як проводкою, так і звичайним закиданням. Достатньо універсальна принада, володіти якою рекомендується всім без винятку рибалкам, які мають доступ до помірно глибоких водойм.
Вже виходячи з назви зрозуміло, що дана снасть має активну гру, що коливається. Це привертає увагу особливо агресивних хижаків, котрі люблять приймати виклики. І не лише їх. При правильно підібраній приманці, можна якісно імітувати поведінку пораненої рибки, а тому навіть ситі ліниві окуні не відмовляться закусити таким частуванням.
Блешня цикада – це маленька плоска снасть, виготовлена з металевої пластини. Вона ефективно імітує зовнішній вигляд комахи або малька, завдяки чому приваблює як мирну, так і хижу рибу. Залежно від умінь рибалки та типу водоймища, ловити на цикаду можна на різній глибині різною ж швидкістю проводки.
З назви зрозуміло, що ця снасть відмінно підходить для лову риби в зарослих водоймах, де ймовірність зачепу дуже висока. І це дуже потрібний аксесуар для кожного рибалки, тому що саме у такій воді часто плавають хижаки у пошуках здобичі. За допомогою незачіпляйки ви зможете полювати на них без постійних зачепів за водорості.
Воблери бувають трьох основних типів: поверхневі (флоти), повільно тонучі (сінкери) і тонучі (суспендери). Залежно від виду, вони відрізнятимуться формою та поведінкою у воді. Корпус воблера найбільш правдоподібно імітує різноманітних рибок, причому різноманітність дизайну можна назвати просто необмеженим. Воблери вимагають від рибалки досить хороших навичок, тому що використовуються переважно для лову проводкою. Вони можуть обертатися, коливатися, підстрибувати, вібрувати й навіть різноманітно шуміти, що здатне просто звести з розуму рибу. Однак у роботі з цими снастями потрібно добре набити руку.
Балансир - це свого роду воблер, який, однак, не використовується для лову проводкою, а призначений для звичайного вертикального вудіння. При цьому не варто думати, що він не має власної гри – ще як має і вміти користуватися ним потрібно не менше, ніж суспендером або сінкером. Незамінний балансир під час зимової риболовлі, коли, по суті, це один із небагатьох варіантів активного вудження.
Мормишка імітує улюблені ласощі риби – рачка, який є основною їжею більшості представників фауни водойм України. Люблять блешню за універсальність - з'їсти таку принаду буде не проти як мирна риба, так і хижаки будь-яких розмірів, так що її використання може стати безпрограшним, особливо якщо ви не знаєте кормової бази хребетних мешканців водойми. Варіантом блешні є чортик. Він має трохи змінену форму й у воді стоїть строго вертикально.
- Яйце.
Яйце є досить хитрим винаходом. Це маленька принада, що трохи відрізняється від блешні, гачки на якій досить переконливо імітують рух лапками чогось живого та смачного. Цікава риба досить райдужно сприймає таку оптичну ілюзію.
- Мушка.
Штучна принада, що імітує будь-яку комаху: колорадського жука, муху, бабку тощо. Бувають сухими (для лову на поверхні води) та мокрими (використовуються під водою). Різноманітність моделей просто вражає уяву.
- Пасивні та активні силіконові принади.
Останнім часом як матеріал для приманок силікон став використовуватися досить часто. Він є чудовою альтернативою пластику, виглядає дуже натурально, має природний блиск, що безумовно приваблює рибу. Та й надати форму такому виробу набагато простіше, тому асортимент і різноманітність найвигадливіших наживок із силікону просто величезний.
Щобільше, бувають такі насадки ще й активними, тобто під час проведення під водою вона ще й виконує різні амплітудні рухи: крутить хвостом, плавцями, головою тощо. Подивитися на таку виставу неодмінно збереться вся іхтіофауна водойми!
Також останнім часом стають популярними принади з їстівної гуми. Попри назву, силікон, з якого виконана насадка, риба з'їсти не може, просто сам матеріал має смак та аромат. Це дозволяє не тільки бути снасті помітнішою у воді, але також дає час для підсікання, тому що несмачний силікон рибки часто випльовують ледь спробувавши, а їстівний – продовжують смакувати. З недоліків – потреба в окремому зберіганні у фабричній упаковці та не надто тривалий термін ароматизації деяких виробів.
На що ловити рибу різних видів
Мати всі необхідні принади при собі в доступності простягнутої руки - першочергове і головне завдання будь-якого рибалки, що поважає себе. Адже від того, наскільки багатий ваш набір снастей залежить ефективної риболовлі в незнайомих водоймах. Так що важливо знати, яка риба і на що клює.
- Карась.
Карасики є найпоширенішими мешканцями наших водойм. Така велика його популяція обумовлена, зокрема тим, що цей хлопець їсть все що дають і не перебирає харчами. Хліб, перловка, горошок, злаки, хробаки, ягоди - він з'їсть все, що ви йому принесете, хіба що добавки не попросить. Ловити карася можна на будь-яку вудку чи донку.
- Оселедець.
Оселедець у великій кількості в Україні зустрічається в Азовському та Чорному морях. Для лову цього хижака використовується блешня, а також хороший спінінг.
- Плотва.
Плотва менш поширена, ніж карась. Багато в чому тому, що їй не до душі брудні мулисті водоймища і вона воліє жити в чистій воді. Спіймати це створіння вам вдасться на хліб, злаки, кукурудзу, мотиля, личинок, черв'ячка тощо.
- Лящ.
Улюбленого багатьма представника сімейства коропових приємно не лише їсти, а й ловити. Він жадібно заковтує принаду, через що поплавець миттєво викладається на водну поверхню. Не відмовиться лящ від макаронів, кукурудзи, тіста, бовтанки й, зрозуміло, різних личинок, комах, хробаків та опаришів. Не забудьте припасти сачок, тому що можна зловити дуже велику особину!
- Судак.
Судак є вельми агресивним хижаком, тому ловити зубастого потрібно максимально провокуючи на атаку. Для цього підійдуть різні активні воблери, балансири, блешні, а також лов на живця.
- Щука.
Ще один агресивний хижак, який, попри свої відносно невеликі розміри, часто мітить на здобич. Щука як розбійник, любить нападати із засідки, тому потрібно їй у цьому максимально підіграти. Як принаду використовуйте снасті, що мають яскраве проведення, активні силіконки або живця. На початку літа у щуки змінюються зуби, так що цілком можна ловити її на хробака або опариша.
- Жерех.
Жереха багато хто вважає найбільш агресивним, впевненим у своїй силі, а тому безтурботним хижаком. Щоб його зловити, необхідно використовувати штучні принади, які мають активну проводку. Покажіть жереху яскраву виставу і він відплатить вам тим же, ефектно вистрибнувши з води, намагаючись приголомшити наживку, і заковтнувши її чи не цілком. Часто після потужних щелеп цього хлопця воблер навіть доводиться підфарбовувати!
- Сом.
Сому, в принципі, все одно, ніж його сьогодні годуватимуть, головне, щоб для цього не довелося занадто багато рухатися. Ловити сома потрібно на дні за допомогою тваринної їжі, жаб, мальків і т.п. Можна навіть взяти те м'ясо, в якому ви вирощували опаришів – сом, напевно, почує солодкий для нього душок.
- Карп.
Карп досить всеїдний, але водночас дуже обережна риба. Тому, щоб його зловити, доведеться вдатися до підгодовування місця як мінімум. Що стосується безпосередньо наживки, то тут моментів дуже багато і їх важко назвати об'єктивними. Вам доведеться вибирати воблери виходячи з типу водоймища, його глибини, сезону, кормової бази й навіть погоди.
- Окунь.
Цей хлопець хоч і малий, але віри в себе йому не позичати. Бо окунь полює в зграї, то він не має часу дивитися на те, що йому дають - вистачає цілком. Найкраще для лову хижака підходять блешні, балансири, пуголовки, личинки, хробаки.
- Товстолоб.
Впіймати товстолоба під силу далеко не кожному рибалці. По-перше, тому що він харчується переважно зябрами, таким чином фільтруючи планктон, і рот готовий відкривати через раз. По-друге, попри те, що їсть ця риба все, робить вона це дуже за настроєм. Сьогодні пан може побажати кукурудзи, завтра – горошку, а післязавтра ягід чи фруктів. Отже, якщо ви точно знаєте про наявність товстолобика у водоймі, не соромтеся експериментувати з насадками.
Та й загалом експерименти – це те, з чого рибалка складається. Спробуйте свої варіанти й, можливо, ви відкриєте нову ефективну принаду, про яку розповісте всьому світу!
Ми постаралися якомога інформативніше описати всю різноманітність наживок для популярних видів риби та як їх застосовувати. Однак було б усе так просто – не була б рибалка такою привабливою і багатогранною. Не існує інформації, яка вам допоможе знайти ідеальну формулу упіймання тієї чи іншої риби. І в цьому вся краса риболовлі. А ми бажаємо вам упіймати таку рибу, щоб навіть брехати друзям не довелося. Успіхів!