Ефективність риболовлі, що є одним з найпопулярніших видів захоплень представників сильної статі, залежить від багатьох показників. Це правильний вибір спінінга або іншого типу вудилища, і грамотне використання приманки. Професіонали та просто досвідчені рибалки знають, що, в одних випадках краще ловити на наживку у вигляді блешні коливалки, в інших – вертушки чи кастмайстеру.

У глибоких прісноводних водоймах або на морі для стрімкого лову краще використовувати блешню пількер, а в зарослих мілководдях - спінербейт. Для вибору блешні важливі не тільки умови та місце риболовлі, а й вид риби, що є об'єктом полювання, її розміри. Важливе значення має й пора року.

Спінінг з блешнею у рибалок часто асоціюється з риболовлею в осінній період. Адже осінь – це час найвищої активізації практично всіх хижаків, що живуть у прісній воді. Це пояснюється їх бажанням максимально набрати масу напередодні холодної голодної зими. Прагнення з'їсти якнайбільше притупляє їхню пильність, характерну для літнього часу. Бажання посилено годуватись змушує рибу кидатися навіть на штучну приманку.

Особливості лову на блешню в осінній період

Вирушаючи на рибалку восени, рибалки сподіваються на основні «зубасті трофеї» у вигляді окуня, судака або щуки. Рідше йдеться про головней, які можуть блиснути своїми яскравими боками у досить холодній воді швидких річок. Сподіватися на затримання вже пасивного в жовтні теплолюбного сома або тільки починаючий «розгойдуватися» миня варто навряд чи. Але щоб упіймати того ж окуня, активну щуку або судака, рибалка повинен грамотно підготуватися, мати гарні навички, вміти правильно «подати» хижакові приманку. Риболовля не буде успішною, якщо будуть неправильно обрані:

  • блешні та інші снасті;
  • техніка лову у конкретних умовах.

Хоча восени у провідних у наших водоймах основних хижаків починається жер, вони більш агресивні в пошуках їжі, нерідко ігнорують небезпеку в гонитві за видобутком, що маячить попереду, спінінгісти повинні експериментувати з розмірами блешень, варіантами проводок. В одних випадках вона повинна бути повільною та рівномірною, в інших – ривковою та агресивною. Вміння вибирати відповідну приманку – це своєрідне мистецтво, від оволодіння яким мінімум наполовину залежить улов.

Вибір блешні восени

Класифікується цей вид снасті за низкою параметрів. При виборі блешні слід враховувати:

  • вид хижака, для лову якого вона призначена;
  • для якого сезону більше підходить приманка;
  • у який час доби та за якої погоди вона максимально виявляє свої якості;
  • особливості водойми передбачуваної риболовлі (ступінь прозорості води, особливості рельєфу дна та ін.).

Виходячи з перерахованого вище, фахівцями та досвідченими рибалками були розроблені загальні принципи, дотримання яких повинно бути неухильним за бажання повернутися з рибалки з пристойними трофеями. До найважливіших відносяться такі.

З огляду на те, що восени хижі риби особливо активні і їм неважливо, чим годуватися, можна спокійно використовувати блешні, що належать до категорії середніх і навіть великих. Їх вага може становити мінімум 15 грамів.

При хорошій прозорості води перевагу віддавати слід виробам, близьким за кольором до натуральних (тобто у різних відтінках сріблястого та золотистого). Для каламутної води знадобляться блешні яскравих представників палітри кольорів – червоні, помаранчеві, жовті. Можна використовувати вироби, виконані у двох кольорах, покриті фарбами з флуоресцентним ефектом.

У разі використання блешень коливалок в умовах наявності корчів та рослинності, вибирати треба так звані «незачіпляйки» – моделі, гачок яких має спеціальний захист від зачепів.

Для лову на ділянках з глибокими ямами на дні уловистими вважаються пристосування з вантажем-головкою, що отримали назву передньонавантажені блешні-вертушки.

Відправляючись на осінній лов щуки, слід запастись широкопелюстковими вертушками та масивними колевалками. Для судака треба вибирати довгі прогонисті вироби з урахуванням того, що його паща вузька. Жерех «віддає перевагу» далекобійним колебалкам з товстого металевого листа типу кастмайстер. Головня й окуня, швидше за все, вертушка невеликого розміру. Причому перший може «спокуситися» на виробі з пишним яскравим пір'ям.

Помилкою спінінгістів-дебютантів є віра в те, що великі приманки завжди летять далі й захоплюються рибою лише більших розмірів. Це відповідає дійсності лише частково:

  • по-перше, тому, що в період розпалу осіннього жеру невеликий хижак здатний схопити приманку, ненабагато меншу, ніж він сам;
  • по-друге, розмір блешні впливає на її парусність (при невідповідності принади спінінгу очікувати великої дальності її польоту не доводиться).

Нерідко недосвідчений рибалка чомусь вважає, що ефективність приманки завжди тим більша, чим вона яскравіше забарвлена. При лові в каламутній воді або на великій глибині з цим можна певною мірою погодитися. Але якщо вода прозора, навіть хижака, що зголоднів, у стані жеру строкатий предмет насторожить своєю неприродністю.

Хай там як, в арсеналі рибалки завжди повинен бути хоча б мінімум обертових блешень вертушок та їх аналогів, що коливаються. Вертушки повинні бути з різним розміром пелюстки, а колевалки – різної ваги та забарвлення. З них завжди можна вибрати приманку для різних хижаків відповідно до місця та умов їх проживання.

Про лов основних хижаків з прикладами блешень

У наших широтах основними видами хижих риб, яких ловлять в осінній період, є щуки, судаки, жерехи та головні. Для кожного виду є вже звичні, максимально ефективні приманки й блешні, що використовуються в певних умовах.

На щуку зазвичай ходять зі спінінгом, оснащеним широкотілими важкими блешнями, що коливаються. У період осіннього жеру вони є найкращою принадою. Не таким популярним, але досить дієвим рішенням може стати колебалка-незачепляйка вагою від 10 до 20 грамів і розміром 8-10 сантиметрів. Восени у хорошу погоду на вечірній і ранковій зірці нерідко можна зустріти цю зубасту хижачку в рослинності прибережної мілини. Вона приходить сюди з глибин, щоб поживитись невеликою кормовою рибкою.

Судак починає активно поповнювати свої «жирові» запаси на зиму з настанням жовтневих холодів, коли температура води у водоймах помітно знижується. У цей період на куканах і в садках рибалок все частіше можна бачити дуже пристойних за розміром ікластих представників цього виду прісноводних риб. Для їхнього лову зазвичай використовують важкі блешні-колевалки, призначені для придонного горизонту. Такі приманки добре проявляють себе в агресивних проводках, привертаючи увагу хижака.

На жереха ходити краще в сонячну погоду. Такі умови спонукають зубастика підніматися в середні й навіть верхні горизонти, відловлюючи мальків, що грають там. Найбільш ефективною для вилову жереха є блешня-вертушка сріблястого або яскравого кольору невеликої ваги (максимум 10 г). Непогано себе виявив і невеликий легкий кастмайстер. Невеликий розмір приманки пояснюється тим, що його рот менше, ніж у судака, не кажучи вже про щуку.

Головні, на відміну від своїх «зубастих побратимів», навіть у дорослому стані має невеликі параметри. Трофей, що перевищує вагу в один кілограм, – дуже рідкісне явище. З урахуванням цієї особливості риби найкращим варіантом приманки стане блешня-вертушка, «прикрашена» густим хвостиком із люрексових ниток. Важливу роль грає колір блешні. У сонячну погоду це має бути однотонне сріблясте або золотисте пристосування, у похмуру – яскраве. Оскільки вага приманки становить близько 4 грамів, спінінг знадобиться ультралайтовий, тест якого становить максимум 7 грамів.

Тактика осінньої риболовлі

Як і будь-який інший сезон, рибалка восени має свої характерні риси, свою своєрідну тактику. Осінній лов буде успішним лише за наступних умов:

  • рибалка має добре знати особливості водойми та місця частого «збирання» того чи іншого виду хижаків;
  • спінінгіст не повинен сидіти довго на одному місці, а бути мобільним;
  • лов хижаків – це постійні експерименти зі зміною блешень, техніками подачі приманки.

Якщо клювання погане або взагалі відсутнє, слід швиденько змінювати точку дислокації в пошуках перспективного місця. Можливо, у певному місці є риба, але її чомусь не цікавить обрана рибалкою приманка. Отже, треба змінювати блешні доти, доки вони не задовольнять «запити» потенційних трофеїв.

Якщо спроба виявити, наприклад, щуку у прибережних водах не увінчалася успіхом, це є підставою зайнятися її пошуком на глибині. Через любов жереха і головня до свободи та простору, шукати ці види хижаків краще там, де ділянка водойми найширша.

Щодо проведення можна сказати таке: навіть якщо вчора саме на цьому місці була ефективною рівномірна проводка, це не означає, що і сьогодні від такого її виду рибалка буде успішною. Тому зациклюватись на ній не варто. Можливо, що сьогодні саме ривкове проведення з певною часткою агресії зможе розворушити хижака.

Корисна порада

Зрозуміло, що основна мета походу на рибалку - це спокійний відпочинок в оточенні природи й, звичайно ж, гідний улов. Але ці показники, навіть якщо вони будуть високими, будуть затьмарені, якщо після проведеного біля водоймища часу ви опинитеся в ліжку з високою температурою та іншими ознаками застуди.

Осіння погода оманлива, тому, вирушаючи на рибалку, важливо грамотно екіпіруватися. Для цього є спеціальні рибальські костюми. Купити їх за розумною ціною, як і блешні, інші види оснастки можна в інтернет-магазині Condor fishing.