Кожен рибалка, незалежно від досвіду, час від часу стикається з проблемою, як вибрати хорошу вудку. У досвідчених рибалок вона зазвичай вимальовується перед початком сезону, коли виникає гостре бажання оновити арсенал. Новачків проблема наздоганяє несподівано, коли колеги раптово вирішують відмітити професійне свято на риболовлі або новий сусід запрошує закріпити знайомство. В майбутньому колекція рибалки постійно розширюватиметься, але першим екземпляром в ній обов'язково буде вудка. Нижче ви дізнаєтеся про популярні види цього риболовецького оснащення і про те, як її правильно вибирати.

Поплавцева

Поплавцева вудка – універсальне спорядження, з якого починає більшість рибалок. За конструкцією вона буває англійською, матчевою, штекерною і маховою, про яку ми поговоримо нижче. Спочатку до її складу входило вудилище з легким поплавцем і тонкою волосінню. Як тільки, в конструкцію додали котушку, вудку стали називати «англійською». Особливість цієї моделі – штекерні трьохскладові вудилища завдовжки 3-6 метрів і пробкове руків'я завдовжки до 60 см.

Як правило, англійські поплавцеві вудки виготовляються з вуглепластику – синтетичного композитного матеріалу, переваги якого полягають в міцності й легкості. Вони комплектуються безінерційною котушкою відкритого типу, а також річковим (стик) або озерним (ваглер) поплавцем. З цією моделлю можна робити далекий закид, ловити й дрібницю, і велику рибу. Це дозволяє рекомендувати її початківцям і досвідченим рибалкам.

Матчеві вудилища – пристрої завдовжки до 4,8 м, до складу яких входить довга пробкова рукоять і поплавець типу ваглер. Внаслідок цього забезпечується закид на відстань до 25-30 метрів. Конструктивно матчеві вудки бувають телескопічними й штекерними. Телескопічні моделі крихкіші та комплектуються меншою кількістю кілець. Для вилову коропів підійдуть міцні та короткі коропові вудилища завдовжки до 3,6 м. Оснащення матчевого устаткування розраховане на повільне і швидке опускання на значну глибину.

До особливостей штекерних поплавцевих вудок можна віднести:

  • значну довжину – до 18 метрів,
  • відсутність кілець,
  • наявність прогумованої заглушки завдовжки до 3 метрів для амортизації ривків риби.

Раніше при їх виробництві використовувався бамбук, дерево, алюміній і нержавіюча сталь. Сьогодні ці матеріали замінили скловолокном, вуглепластиком і композитом.

При виборі поплавцевої вудки треба враховувати:

  • довжину,
  • клас,
  • оптимальну вагу закиду,
  • цілісність,
  • гнучкість,
  • наявність скрипів і інших звуків.

Для моделей з карбону важливий рівень графіту. У великій кількості він підвищує жорсткість і швидкість реакції, але знижує міцність оснащення.

Махова

Маховими поплавцеві вудки називаються тому, тому що в їх випадку закид снасті здійснюється шляхом помаху руки. У їх комплектації відсутні котушки. Вони виготовляються переважно з карбону і скловолокна, а також комплектуються керамічними й посиленими SIC кільцями. Найважчим вважається оснащення зі склопластику. Тому якщо новачок обирає склопластикове вудилище, його довжина має бути не більше 5 метрів. На відміну від нього, довжина вуглепластикового оснащення може досягати 11 метрів.

По конструкції махові вудки бувають:

  • класичними (для вилову риби середнього розміру вагою до 2 кг);
  • уклеєчними (для вилову маленької риби вагою до 0,5 кг);
  • короповими (для вилову коропів, сазанів і інших великих видів риб).

Досвідчені рибалки радять комплектувати їх японською волосінню і гачками, а також брендовими грузилами, які краще відкалібровані. Поплавці мають бути з двома точками кріплення, а гачки мають бути класичної форми.

Новачкам бажано користуватися найпростішим монтажем поплавцевого оснащення. Не треба ускладнювати завдання, рівномірно розподіляючи грузила. Через них недосвідчена рука постійно стикатиметься із запутами та захлестами.

Телескопічна

Телескопічна вудка – риболовецька снасть, що складається з декількох колін (тубусів), які при складанні ховаються один в одного. Вона також частіше використовується з поплавцем. У лові спінінга і фідера зазвичай користуються штекерними вудилищами.

За конструкцією телескопічні вудки бувають маховими (закид відбувається шляхом помаху руки) і болонськими. Болонська модель розрахована на риболовлю на середніх дистанціях у водоймах з течією. Ідеальним вважається вудилище з наступними параметрами:

  • довжина – 4-9 метрів;
  • тест – 7-20 грам;
  • лад – середній;
  • переріз волосіні – 0,12-0,2 мм.

У комплектацію телескопічного спінінга повинні входити інерційна або безінерційна котушка (діаметр шпулі – 500-1000), гумові стопори, свинцевий вантаж (дробинки), гачки, ковзаючий або стаціонарний поплавець. Так його можна буде використати для вилову дрібної або середньої риби, не боячись високих хвиль і вітру.

Штекерна

Для вилову коропів і інших великих видів риб новачкові знадобиться штекерна коропова вудка. Вона також має телескопічну конструкцію і складається з 2-3 колін, що ховаються одно в інше. Переваги моделі:

  • висока міцність,
  • наявність знімних кінчиків,
  • високий клас зборки.

Залежно від жорсткості штекерні спінінги бувають жорсткими, середніми та м'якими. Щоб перевірити цей параметр, треба упертися кінчиком в стелю. М'які моделі гнуться повністю. У жорстких моделей гнеться тільки кінчик. Якщо снасть зігнулася тільки до середини, значить, вона відрізняється середньою мірою жорсткості.

Висновок

Початкуючому рибалці легко розгубитися в асортименті риболовецьких снастей. Тому щоб уникнути плутанини, ми рекомендуємо розпочинати з махової вудки. Як тільки рибалка стане упевнено їй користуватися, можна переходити до телескопічної або штекерної моделі, заздалегідь перечитавши цю статтю.